חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עולם עיצוב הבית

תקרה אקוסטית

סוגים שונים של תקרה אקוסטית

תקרה אקוסטית היא כותרת אב גנרית המאגדת תחתיה כמה סוגי תקרות הנבדלות זאת מזאת בחומרים מהן הן עשויות, בפונקציות אותן הן ממלאות ובפן האסתטי. לפני רכישה של תקרה אקוסטית או כל סוג של מחיצה אקוסטית אחרת כדאי להכיר את הסוגים השונים ואת היתרונות והחסרונות שלהם על מנת לבצע בחירה מושכלת ומדויקת.

אז איזה חומרי גלם של תקרות אקוסטיות קיימים היום בשוק?

תקרה מינרלית תקרה זו עשויה חומרים טבעיים כגון צמר סלעים וצמר זכוכית. תקרה זו ניתן לעצב במגוון מרקמים וגוונים. יתרונות – תקרה זו עמידה בפני אש ולחות, היא זולה, ואורך החיים שלה הוא רב. חסרונות – מדובר בתקרה עדינה הזקוקה לתחזוקה רבה יחסית לתקרות אחרות.

תקרת מתכת – תקרה זו היא תקרה עשויה פלטות מתכת מחוררות, כאשר הערך האקוסטי גדל, בהתאם לאחוזי החירור בה. תקרות מתכת הן בחירה פופולרית עבור חללי מגורים ומסחר כאחד. ניתן למצוא היום תקרות מתכת מפח, אלומיניום ופלדה כאשר הבדלים אלה כמובן משפיעים על המחיר. יתרונות – זולה, מתכת היא חומר שעלותו נמוכה, עמידה ועם אורך חיים רב.

חסרונות – זוהי תקרה בעלת מראה קר, ואינה דקורטיבית במיוחד. מתאימה לתעשיית ההייטק ומבנים תעשייתיים אחרים. אידאלית למפעלים רועשים שצריכים תקרה ש "תיתן עבודה" אבל לא חייבת להיות מאוד יפה או נעימה לעין.

תקרת הוק און תקרת מתכת העשויה מפח מגלוון. מכיוון שתקרה זאת מורכבת ממגשים הנתפסים בתליה נסתרת על גבי פרופילים עליונים נסתרים, היא הרבה יותר אסתטית מתקרת מתכת רגילה. יתרונות: ניתן לחורר אותה לפי הצורך של המקום בו היא מותקנת ולייצר אותה במגוון צבעים או גימור עץ הנותן הרגשה יתר חמימה ופחות תעשייתית. חסרונות: אם לא מחשבים נכון את אחוז החירור היא יכולה להיות פחות אפקטיבית.

תקרת גבס – תקרה זו עשויה לוחות גבס מחוררים. החירור יכול להיות בצורת עיגול , מרובע, או חירור מיקרו. יתרונות: אם אתם אנשים שאכפת להם מאיכות הסביבה, זאת היא התקרה האידאלית בשבילכם. מדובר במוצר אקולוגי וידידותי לסביבה. כמו כן היא דקורטיבית מאד, וניתן ליצור ממנה פתרונות יפים ונעימים לעין. חסרונות – לוחות עדינים שנוטים להיות כבדים ושבירים, הרגישים לנזילות ותהליך התקנה מורכב יחסית.

תקרת עץ – תקרה אקוסטית מעץ עשויה מתערובות דחוסות של סיבי עץ. מתערובות אלו יוצרים אריחים עם טקסטורה שמתאימה לחלל. יתרונות – זוהי תקרה יפה מאוד בעלת מראה חם וטרנדי .חסרונות – זה אחד הפתרונות האקוסטיים היותר יקרים, והוא לא מאוד בטוח במקרים של שריפה.

תקרת פיברגלס – תקרה זו עשויה צמר סלעים, ומתאימה למקומות בהם נדרשת רמת אקוסטיקה גבוהה. יתרונות – עונה על ציפיות האקוסטיקה, ומבודדת רעשים במידה ניכרת יש גם תקרות פיברגלס העשויות מחומרים ממוחזרים ולכן אפשרות זאת גם נחשבת לידידותית לסביבה.אריחי תקרה אלו גם קלים לעיצוב ולכם אופטימליים לחדרי ישיבות ובתי מלון. חסרונות – עדינה מאד, ולכן מחייבת טיפול זהיר בה.

תקרת יריעות נמתחות – מדובר למעשה ביריעות עשויות ויניל, בד או PVC שניתן למתוח אותן. בשילוב עם חומר מבודד מעליהן, הן הופכות לאקוסטיות. מראה תקרה זו הוא מגוון ויפה עד מאד, ומאפשר שימוש בפרופילים אשר יוצרים עצוב גלי, בצורת כיפה, וכל שימוש אחר. תקרה זהו מתאימה למקומות נמוכים מאוד. יתרונות – לתקרה נמתחת עמידות גבוהה לרטיבות, נפילות טיח, נזילות ועוד ולכן יש לה אורך חיים ממושך, ללא צורך בתחזוקה מיוחדת. חסרונות – עלויות גבוהות יחסית לפתרונות אקוסטיים אחרים.

בכל התקרות האקוסטיות ניתן לשלב תאורה, גלויה או נסתרת.

מודעות: